Arama  Yöneticiler  Banlı Üyeler  İletişim  
İş Güvenliği Forum Ana Sayfa Kullanıcı Grupları Üye Listesi Kayıt Giriş

Son Konular
» elektrik tesisatı kontrol belgesi || Son Yazan: hasantoprak || Cevaplama [ 6 ]    .::.     » İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTANIZ VAR MI? || Son Yazan: NURSEL || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI || Son Yazan: NURSEL || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » bakım yönetimi ve isg || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » malzeme_zimmet_karti_formu || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » tamirhanelerde kullanılan araç ve makinarla ilgili talimat || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » çeşitli örnek form ve dökümanlar || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » resklerin değerlendirilmesine yönelik örnek || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » kazan daireleri ve isg || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.     » merdiven kullanımı ve isg || Son Yazan: bmelih || Cevaplama [ 0 ]    .::.    

İş Güvenliği Forum Ana Sayfa » Hukuk Köşesi   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder   Teşekkür et. 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
ganganaBay
Site Admin

Çevirim dışı
Site Admin

Üye No: 2
Meslek: Maden Mühendisliği
Rep Puan: 9619

Tuttuğu Takım

MesajTarih: Pts Eyl 17, 2007 4:39 pm    Mesaj konusu: Icons_auth_explain İŞYERİ HEKİMİNİN VERDİĞİ 2 GÜNLÜK İSTİRAHAT KESİNTİLERİ Alıntıyla Cevap Gönder

ilker bozdağ
Plus Yönetici

Meslek: İşyeri Hekimi
Tarih: 09 May 2007 03:45 pm Mesaj konusu: İŞYERİ HEKİMİNİN VERDİĞİ 2 GÜNLÜK İSTİRAHAT KESİNTİLERİ

--------------------------------------------------------------------------------

Ebrar Bey

Bazı işyerleri işyeri hekiminin verdiği 2 günlük istirahati işçinin maaşından kesiyor.Bununla ilgili yasal dayanak varmıdır iş kanunumuzda? Eğer var ise bana göndermenizi rica ederim.

Benim bildiğim işyeri hekiminin 2 güne kadar istirahat yetkisi bu amaçla veriliyor.Hastaneye yada ileri sağlık kuruluşuna gidip iki günden daha uzun istirahat alan işçinin 2 güne kadarki istirahat parasını işveren vermek zorunda.Geriye kalan günleri ise SSK ödüyor.

Ayrıca işyeri hekiminin verdiği 2 günlük istirahati sigortalının maaaşından kesen işyerine herhangi bir ceza verilirmi? Örneğin daha önce kestiği istirahat paraları geri ödenirmi?

Şu an bir eğitim için ayrılıyorum.Yaklaşık 2 saat kadar sonra cevabınızı burdan okumak için döneceğim.

İyi çalışmalar Ebrar Bey.

Başa dön

administrator
SİTE ADMİN

Meslek: Maden Müh. / A.snf.İş Güv.Uzm./ Kalite Yön. Tms.
Tarih: 09 May 2007 03:55 pm Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

İlker bey,

Dediğiniz gibi raporlu hallderde 2 günü işveren diğer günleri ssk ödüyor. yani bir işçi 10 gün raporlu ise ssk 8 gününü, işvende 2 gününü ödüyor. Genel uygulama budur.

Umumi Hıfzısıhha Kanunu?nun 180. ve Sosyal Sigortalar Kanunu?nun 114. maddeleri gereğince işyerindeki işçi sayısına ve işteki tehlikenin büyüklüğüne göre, bir ya da daha fazla hekim sağlayacaktır hükmü de işyeri hekimliği kurumunun yasal dayanaklarını oluşturmaktadır.
SSK ya işyerlerinin talebi halinde işyeri hekimlerine sigortalıların mahallinde muayene ve tedavilerini sağlayarak, işgücü ve zaman kaybının önlenmesi bakımından 2 güne kadar istirahat vermek ve Kurumu adına reçete yazmak yetkisi tanınabilmektedir.

Bu taleplerde Kurum işverene 2 günü ödeme yapma zorunluluğu getiriyormu bakmak lazım.

Bir diğer konu Alınan raporlarda SSK 2 günü vermiyor, genel uygulamada da bu verilmeyen günleri işveren ödüyor. Bir cok firma bunu böyle yapıyır. Hatta bütün toplu iş sözleşmelerinde SSK nın ödemediği günleri işveren ödeyecektir diye de yazar. Bundan dolayıda genel kanı olarak işverenler bunu öderler.

İş kanununda işveren kesinlikle ödeyecektir diye kesin bir madde yok. bundan dolayı bazı işverenler bu durumu kendi istediği gibi yorulayıp ödemiyor kimsede neden ödemiyorsun diyemiyor. bazı işverenlerde bu durumu ödenmeli diye yorumlayıp bunu ödüyor.

Kısaca bu 2 gün konusunda bir belirsizlik var bazı firmalar ödüyor bazıları ödemiyor kanun kesinlikle ödeyecek veya ödemiyecek demiyor. Bazı firmalar ödemiyecek demediği için ödeyecek anlıyor, bazı firmalarda ödeyecek demediği için ödemiyecek anlıyor. İş yeri hekimlerinin verdiği 2 gün istirahatlerde durumuda bununla aynı. İşyeri hekimi kendi anlaşmalı hekimi olduğu için iş veren ödüyor, bazılarıda her ne kadar işyeri hekimi kendi anlaşmalı hekimi olsada ,kanunlardaki bu boşluğu kullanıp, işçi bir daha hastalanmasın hekimde bir daha 2 gün rapor vermesin diye ödemiyor.

Durum bundan ibarettir. şu ana kadar bu durumu mahkemeye taşıyanı duymadığım için mahkeme nasıl bir karar vermiş, benim bildiğim bir örnekte yok. Tamamiyle işverenin iyi ve kötü niyetine bağlı. Ama genelde 2 günü işveren öder, genel uygulama budur. bütün toplu iş sözleşmelerinde de bu madde konur.

Aslında bu konuyu öncedende araştırmış ve ödenmesi gerektiğini bir çok yerde kanun maddesi olarak değilde genelbir kanı olarak okumuştum. hatta tr de eski çalıtığım şirkettede ödüyorduk. Bütün şirket te ödenmeli olarak biliyorduk. ama kanunmaddesi isteyince iş değişiyor çünkü ödeyecek diyede, ödemiyecek diyede kanun maddesi yok. Bu konuda tek kanun maddesi ssk nın 2 günü kesinlikle ödemiyeceği yönünde, gerisi sizlerin takdiridir. nasıl yorumlarsanız...

Aslında dolaylı olarak bir kanun maddesinde istirahatli durumalrda işveren SSK nın ödemediği istirahat ücretlerini tamamlar diye öncelerden oumuştum fakat şu anda nerde okudum hatrlamıyorum. 506 ya hızlıca bakım gözüme ilişmedi. ilerde haturlarsam buraya lave yapar iş kanuna göre durum bu fakat bşr diğer kanun maddesine görede bu deriz. Şimdilik kesinlikle şu maddeye göre ödeyecek yada şu maddeye göre ödemiyecek diyemiyorum.

Belki Duran beyin veya Tamer beyin bir acıklamsı olur.

Başa dön

ilker bozdağ
Plus Yönetici

Tarih: 10 May 2007 08:18 am Mesaj konusu:

Tşklr Ebrar Bey

Dediğiniz gibi yoruma açık.Ben 2 sene kadar önce BTC ham petrol boru hattı projesinde çalıştığım zamanlarda işyeri benim yazdığım istirahatleri veriyordu ve şu an çalıştığım bir firma ödeme yapmıyor.Bu yüzden işçiler benim verdiğim istirahatleri almak istemiyorlar.Muayene ediyorum ilaç yazıyorum ve istirahat veriyorum.Verdiğim istirahat işçiden kesildiği için işçi bu istirahati kullanmak istemiyor haliyle.

Bende bu durumda işverenin aleyhine olsa bile işçiyi hasteneye sevk ediyorum oradan 2 günden fazla istirahat almasını sağlıyorum Böylece işçinin kaybı olmuyor.İşveren de kusura bakmasın, yasadaki açıklıkları kullanmayı biliyorlar bu açıklardan bende yararlanmayı bildiğimi ifade ederek karşılık veriyorum dolaylı yoldan

Hekimin 2 güne kadar istirahat verme yetkisi konusunda diğer hukukçu arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.İyi çalışmalar.

Başa dön

Av.Duran Küçüköner
Yönetici

Meslek: Avukat
Tarih: 18 May 2007 01:50 pm Mesaj konusu:

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu

Madde 16 - İş kazası veya meslek hastalığı dolayısiyle geçici iş göremezliğe uğrıyan sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Madde 37 - Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrıyan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunanlara, geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak (...)(*) üzere, her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Ancak, hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği verilebilmesi için, Kurumca tayin ve tesbit olunan hekim veya sağlık kurullarından dinlenme raporu alınmış olması şarttır.

(Ek fıkra: 22/01/2004 - 5073 S.K./8. md.) Yersiz veya haksız olarak geçici iş göremezlik ödeneği aldığı tespit edilenler yersiz veya haksız surette aldıkları geçici iş göremezlik ödeneğini üç katı olarak Kuruma iade etmek zorundadırlar.

Başa dön

ilker bozdağ
Plus Yönetici

Tarih: 18 May 2007 03:41 pm Mesaj konusu:

Duran Bey

O zaman işyeri hekiminin vermiş olduğu 2 güne kadar istirahatlerinin kesilmemesi gerekiyor diyebilirmiyiz?

Bakın yasada da belirttiğiniz gibi 3. günden sonrası ödeniyor.Zaten işyeri hekimi sadece 2 güne kadar veriyor.Bundan daha fazla istirahatleri ancak SSK veya devlet hastanelerine bağlı kurum hekimleri verebiliyor.

Bahsettiğiniz yasalara istinaden;

O halde iş yeri hekiminin verdiği istirahatlerden(1-2 günlük) doğacak yevmiye kesintilerinin işveren tarafından yapılmaması gerekiyor.İşveren, işyeri hekimi 2 güne kadar istirahat verdiyse işçinin gelmediği günlerininde parasını işçiye ödemek zorundadır değilmi?
Yanlış algılamıyorum umarım.Saygılar...

Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

İş Güvenliği Forum Ana Sayfa » Hukuk Köşesi   

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

1295 Saldırı girişimi engellendi.

MEGABB 2.1